חפש במאגר הידע
כיצד לנקות את מערכת הקירור במחשב נייד
18 ביוני 2014 מאת פיסי פאוור

ניקוי פתחי הקירור והמאווררים במחשב נייד.

כל המחשבים הניידים מצויידים בפתחי קירור. פתח הקירור הינו למעשה קצה של תעלת קירור שתפקידה לפנות אוויר חם וכך לאפשר למחשב הנייד לפעול בטמפרטורה תקינה ובטוחה. פתחים ומעברים אלה יכולים להחסם ע"י אבק וכך לפגוע ביכולת הקירור של המחשב הנייד, שתוביל במקרה הטוב לכיבוי פתאומי של המחשב ע"י מערכת ההגנה או במקרה הפחות רצוי לפגיעה פיסית ברכיבים. את הניקוי מומלץ לבצע אחת למס' שבועות בסביבה רגילה, ואחת ליומיים שלושה בסביבה מאובקת / בשטח.

בהמשך נתאר את הפעולות המתאימות לניקוי מערכת הקירור של המחשב הנייד:

שלב ראשון: יש לנקות בעדינות את פתחי האוורור באמצעות בד נקי ורך, מטלית מיקרופייבר או כותנה ולאחר מכן באמצעות מכחול נקי בעל סיבים ארוכים או מברשת דומה) באופן שיסיר גושי אבק גדולים ושכבת אבק ולכלוך מאזור הפליטה. מידע לגבי המיקום המדויק של פתחי האוורור במחשב הנייד שלכם נמצא במדריך למשתמש.

שלב שני
: ניתן להשתמש בשואב אבק ולבצע שאיבה משני פתחי הקירור, פתח היניקה ופתח הפליטה. מומלץ להרכיב על קצה צינור השואב פיה צרה ככל שניתן כדי לקבל שאיבה חזקה וממוקדת.

שלב שלישי: מומלץ לבצע כעת ניקוי בלחץ אוויר ע"י מיכל אוויר דחוס או ע"י מדחס אם זמין. יש לכוון את זרם האוויר באופן נכון ולהשתדל שולא לדחוס את האבק לעומק מערכת הקירור. כדי למזער את הסיכוי שחלק קטן מהאבק נדחק הצידה ע"י זרם האוויר הדחוס ולא נוקה, כדאי לבצע שוב שאיבה כמתואר בשלב השני.

לסיום: ניעזר בפנס כדי לנסות ולהביט פנימה דרך חרכי הפתחים ולבדוק אם ניתן לראות חסימה נוספת כלשהי.
 
שמירה על ניקיון פתחי האוורור ותעלת האוורור במחשב הנייד שלכם, תסייע למניעה של תקלות חמורות יותר בהמשך. במקרה של התחממות רציפה שאינה מושפעת מניקוי חיצוני מומלץ למסור את המחשב למעבדה מקצועית שתבדוק את רכיבי מערכת הקירור באופן יסודי.