עדכון אחרון: יום רביעי 6, פברואר 2013

     

תאימות רכיבי חומרה למחשבי עריכה, קומפוזיציה, אנימציה ותלת מקצועיים  – נקודות עיקריות:

בתיאוריה – תוכנות עריכה, עיבוד מדיה לפוסט פרודקשן, תלת מימד וסימולציה דומות לכל תוכנה אחרת וירוצו על כל מחשב העונה לדרישות המינימום כפי שהוגדרו ע"י היצרן. בפועל - לא כל מחשב הוא תחנת עבודה והרצה של פרויקט עיבוד מורכב על מחשב העונה לדרישות המינימום תתברר כחוייה מתסכלת במיוחד. שילוב דגמי הרכיבים הנכונים מול תוכנה מעודכנת לצד ציפיות מאוזנות יאפשר עבודה חלקה ללא תופעות לוואי שעלולות להופיע כאשר השילוב אינו נכון, הרכיבים לא נבדקו לתאימות מול התוכנה וכו'.

"אז איזה מחשב לקנות?" – התשובה אינה חד משמעית ותלויה ביחס שבין הדרישות והתקציב.

כעיקרון מנחה: מעבד חזק יותר וכמות גדולה יותר של זיכרון ובחלק מהמקרים גם מעבד גרפי עוצמתי ודיסקים קשיחים מהירים יביאו לביצועי זמן אמת ורינדורים טובים יותר.

Mac או PC - נכון להיום, ההבדל המשמעותי היחיד בין מחשבי PC ל- Mac הוא מערכת ההפעלה. לנוחותכם צוינו בטבלאות גם דגמים של מחשבי Apple בעלי מעבדים מקבילים.

 

מעבד:

רנדור ויצוא, הוספת שכבות אפקטים, חישובי תלת-מימד ותיקוני צבע – כולם מחושבים בעיקר ע"י מעבד המחשב. מעבד חזק יותר משמעו היכולת לבצע יותר חישובים בפרק זמן נתון ולמעשה היכולת לעבוד על פרויקט מורכב וכבד יותר (הפרדות HD, מס' רב של שכבות וכו') תוך קיצור משך הזמן הנדרש. כל המעבדים הנפוצים בשוק כיום מכילים בין 2 ל- 4 ליבות חומרה ובנוסף קיימים דגמי 6, 8 ו- 12 ליבות.חשוב לציין כי השיפור הפוטנציאלי בביצועים מותנה ביכולתה של התוכנה לפצל משימות. תוכנות ממשפחת CS5.x / CS6.x לדוגמה, מציעות תמיכה מתקדמת בפיצול משימות  ולכן ניהנות משיפור משמעותי וניכר בביצועים.

סדרות מעבדים בשוק

רמת ביצועים

פלטפורמה

Mac מקביל

HT

מס' ליבות

דגם

 

שרתים

-

+

4-8

Intel Xeon ES 26xx/ 46xx Series

 

שרתים

-

-

16-4

AMD Opteron 63xx Series

 

HPC

Mac Pro

+

4-6

Intel Xeon 16xx Series

 

שרתים

-

-

4-8

AMD Opteron 43xx Series

 

נייחים

-

+

4-6

Intel Core i7 Extreme Series

 

נייחים

iMac יקר

+

4-6

Intel Core i7 Series

 

נייחים

-

-

2-6

AMD Phenom II Series

 

נייחים

iMac בסיסי

+

2-4

Intel Core i5 Series

 

נייחים

-

-

2-4

AMD Athlon II Series

 

נייחים

-

-

4

Intel Core 2 Quad (EOL)

 

נייחים

-

+

2

Intel Core i3 Series

 

נייחים

-

-

2

Intel Core 2 Duo (EOL)

 

נייחים

-

-

1-2

AMD Athlon & Athlon X2 (EOL)

 

נייחים

-

+

1-2

Intel Pentium Series (EOL)

 

נייחים

-

-

1

AMD Sempron Series (EOL)

 

נייחים

-

-

1

Intel Celeron Series

 

ניידים

-

+

4

Core  i7 Extreme Series Intel

 

ניידים

MacBook Pro  15-17" / Mac mini

+

2-4

Intel Core  i7 Mobile Series

 

ניידים

MacBook Pro 13" / Mac mini

+

2

Intel Core i5 Mobile Series

 

ניידים

-

+

2

Intel Core i3 Mobile Series

 

ניידים

-

-

2-4

Intel Core 2 Extreme Mobile Series(EOL)
 

ניידים

-

-

4

Intel Core 2 Quad Mobile Series(EOL)
 

ניידים

-

-

2

Intel Core 2 Duo(EOL)

 

מקרא

כוח עיבוד רב. צריכת חשמל גבוהה. נדרשים פתרונות קירור הולמים כדי להימנע מרעש.

מומלץ. מרבית המעבדים בסדרה זו יספקו את רמת הביצועים הנדרשת.

מרבית המעבדים בסדרה זו יספקו את המענה הנדרש. מדובר בסדרה מיושנת שאינה בייצור ולא מומלצת לשילוב בעמדה חדשה.

מספיק בקושי. סדרות אלו כוללות מעבדים שמסוגלים להתאים לצרכים בסיסיים בלבד.

לא מספיק. טכנולוגיה ו/או ביצועים פחותים.

     

     

 • דגם המעבד - בכל סדרה מספר דגמים. ההמלצה תתייחס ברוב המקרים לדגמי האמצע ומעלה שכן מעבדים ברמת פתיחה עשויים להתגלות כחלשים מדי מכדי לתמוך במערכת פרודוקטיבית. במעבדי מחשבים ניידים חשוב מאד לשים לב לדגמים מיוחדים בתוך הסדרות. לדוגמה, מעבד i7-3540M שונה לחלוטין ממעבד i7-3610QM - האחד מיועד למחשבי Ultrabook /Sub-Notebook ופועל בתדר שעון נמוך יותר לצד 2 ליבות חומרה ואילו והשני מציע 4 ליבות חומרה עם תמיכה בעד 8 תהליכי משימות (Threads) חישוב, פועל בתדר גבוה יותר ומיועד לתחנות עבודה ניידות.
 • Hyper Threading - טכנולוגיה של אינטל המאפשרת חלוקת כל ליבה ל- 2 תהליכי משימות (Threads) שונים המציעים בד"כ שיפור ביצועים בריבוי משימות (Multi-Tasking). לדוגמא: מעבד בעל 4 ליבות עם HT יציע 8 תהליכי משימות שונים.
 • מעבדי שרת/HPC - מעבדים אלו מספקים בד"כ ביצועים דומים לדגמים החזקים בסדרות מעבדי ה- Desktop המקבילות (ולעיתים אף מדובר בשבבים כמעט זהים) אך לעומתם, הם מאפשרים הטמעה במערכות מרובות מעבדים (בהן ניתן להתקין 2 מעבדים פיסיים או יותר, להבדיל מריבוי ליבות) במחיר גבוה בהרבה.
 • סדרות חלשות - הטבלאות נועדו לתת אומדן מייצג פשוט להבנה. לדוגמא, מעבדי i3 ניידים ואף מעבדים חלשים יותר עשויים להספיק לעריכה בסיסית ואפילו מעט יותר במצבים מסויימים (קליפים קצרים מאד, SD וכו'..) אך ביחס לכלל המעבדים בשוק ולמשימות ממוצעות ועדכניות מדובר בכוח עיבוד זניח שרחוק מלספק את דרישות העורך / האפטריסט / 3D הממוצע.

     

ערכת השבבים (לוחות אם):

דגם ערכת השבבים עליה מבוסס לוח האם הינו אחד מהמאפיינים הקריטיים ביותר בתחנת העבודה. תפקודה של ערכת השבבים אחראי על (ויקבע לבסוף את) איכות התקשורת בין הרכיבים השונים (מעבד, כ.מסך, זכרונות, דיסקים קשיחים והתקני PCI). בדגש על מחשב PC (בהם הבחירה זמינה יותר), ניתן לבחור לוחות אם מבוססי ערכות שבבים מיצרנים שונים כמו Intel, AMD, nVIDIA וגם חברות כמו SIS, VIA ועוד.

לא ניתן להמליץ על חברה מסוימת / דגמים ספציפיים באופן גורף / ממוקד שכן מערכי שבבים זהים מוטמעים ע"י יצרנים שונים במס' רב של לוחות ולצד ערכות שבבים מסדרות המסומנות כלא מתאימות ישנם גם לוחות בהם משולבת ערכת שבבים נתמכת אך עדיין אינם מתאימים לחומרות ספציפיות. לכן בחירת לוח-אם על סמך דגם מערך השבבים בלבד אינה מומלצת, במיוחד כאשר כל רכיב נוסף עשוי להשפיע על ההתנהגות הכוללת של המערכת. לצורך החלטה לגבי לוח מומלץ לבדוק את המלצותיהם של יצרני התוכנה/חומרה לצד חיפוש אחרי "סיפורי הצלחה" בפורום התמיכה של יצרן התוכנה ו/או בפורומים אחרים. אפשרות מומלצת נוספת תהיה רכישת מערכת מחשב יעודית מספק מתמחה המתחייב לתאימות מלאה.

Intel - מערכי שבבים מומלצים: Intel Z77 Express, Intel H77 Express, Intel X79 Express, Intel B75 Express
AMD - מערכי שבבים מומלצים: AMD 9-Series, AMD 8-Series
לוחות מבוססי מערך שבבים מ- nVIDIA, VIA, SIS אינם מומלצים ברוב המקרים (למעט דגמי עבר מ- VIA ומס' דגמים מצומצם מ- nVIDIA).

נזכיר שוב את חשיבות בדיקת התאימות / הדגמים המומלצים בעמודי התמיכה של יצרן התוכנה / חומרה וכמובן פידבק חיובי לשילובים מוצלחים בפורום המשתמשים הרשמי.

דיסקים קשיחים פנימיים:

מערכת ההפעלה, תוכנות העבודה וקבצי המדיה ממוקמים ע"ג אמצעי אכסון. דיסקים קשיחים ו/או הקני SSD. כחוק בסיס מומלץ תמיד להשתמש בהתקן אכסון נפרד למערכת הפעלה ולצדו התקן אכסון נוסף (או יותר) עבור חומרי הגלם המשמשים את הפרויקטים וזאת משום שרוב התקני האכסון הרלוונטיים הנפוצים אינם מהירים מספיק או שאינם גדולים דיים על מנת לספק בו זמנית את דרישות ההטרגה וזרימת הנתונים של מערכת ההפעלה ותוכנות העבודה עם קבצי המדיה הכבדים. יש להבדיל בין חלוקה של התקן אכסון למחיצות (Partitions), שלא תספק את התוצאות הרצויות, לבין הקצאת אמצעי אכסון עצמאיים נפרדים.

למרות ההנחייה הגורפת שלא להשתמש בדיסק יחיד, ניתן עדיין לעבוד בתצורה זו מול פרויקטים קלים (רזולוציה / פורמט) או כאשר התקציב מוגבל ביותר. מצב זה אינו מומלץ אך במקרים מסוימים הכרחי. לדוגמא: רוב המחשבים הניידים (להוציא מס' דגמים מקצועיים ומומלצים מאד) מאפשרים שילוב של דיסק קשיח פנימי אחד בלבד. מצבים כגון הנ"ל מומלץ לפתור ע"י הוספת דיסק חיצוני בחיבור מהיר ולמקם עליו את קבצי המדיה הגדולים.

 • מהירות / סל"ד (סיבובים לדקה) - נתון בסיסי בתיאור טכני של דיסק קשיח מכני. בעל השפעה ישירה על נתונים מהותיים כמו מהירו הגישה ומהירות הקריאה/כתיבה וככזה משפיע על ביצועי התוכנה בעבודה עם קבצים כבדים ובהקשר זה מס' השכבות שניתן להציג / לעבד בזמן אמת. במיוחד בקבצי הפרדה גבוהה לסוגיהם. דיסקים קשיחים במהירות של 7200 סל"ד נפוצים למדי בימינו ויספקו את דרישותיהם של מרבית הפרויקטים בהפרדת SD ו/או HD עד רמת מורכבות מסויימת. המנעו מדגמים "ירוקים" לסוגיהם הפועלים כמעט בכל המקרים ב- 5400 סל"ד וכמו כן שימו לב כי דגמי 15,000~10,000 סל"ד מציעים בד"כ יחס עלות/תועלת שאינו מתאים לעמדת העריכה האישית. בפרויקטים בהפרדת HD כבדה במיוחד ניתן לשקול שילוב דיסקים קשיחים למערכי RAID מהירים יותר (פרוט בהמשך) ו/או שילוב SSD כמשטח עבודה זמני ודינמי.
 • גודל החצץ (Buffer) - דיסקים קשיחים משתמשים בזיכרון חצץ (שטח אכסון זמני (על מנת לוודא תמסורת מידע קבועה ויציבה. זיכרון מטמון בנפח גדול יחסית, החל מ- 8 מגה-בייט, אמור לספק ביצועי דיסק סבירים בעבודה עם וידאו ביחס דחיסה מינימלי. קישוריות - רוב הדיסקים הנפוצים מתחברים בפרוטוקול SATA בתצורותיו השונות. יעיל ומתאים לדרישות של תחנת העבודה הנייחת, עם או בלי מערך RAID. כאשר נדרשים לדיסק חיצוני מומלץ לבחור בחיבור eSATA או USB 3.0המציעים מהירות תקשורת שווה לזו של הדיסקים הפנימיים.
 • קישוריות - רוב הדיסקים הנפוצים מתחברים בפרוטוקול SATA בתצורותיו השונות. יעיל ומתאים לדרישות של תחנת העבודה הנייחת, עם או בלי מערך RAID. כאשר נדרשים לדיסק חיצוני מומלץ לבחור בחיבור eSATA או USB 3.0המציעים מהירות תקשורת שווה לזו של הדיסקים הפנימיים.

סוגי אכסון נפוצים

סוג

סל"ד

קישוריות

מטמון

תיאור

HDD

דיסק קשיח מכני (מגנטי)

15,000~7200

SATA III

16 מגה-בייט ומעלה

דיסקים קשיחים מכניים. יחס סביר בין המחיר לנפח/ביצועים. אמינות ממוצעת ועמידות נמוכה למדי בתנאים קשים. מייצרים רעש ותדר.

Hybrid

שילוב בין דיסק קשיח מכני ל- SSD

7200

SATA III

32 מגה-בייט ומעלה

קיימים רק בפורמט 2.5 אינץ' בהתאמה למחשבים ניידים. מהירות קריאה/כתיבה טובה. שילוב רכיבי זיכרון בלתי-נדיף עם מסד מכני מייצרים היבריד בין מחיר אטרקטיבי וביצועים. רעש פעילות נמוך. יחסי נפח/מחיר נוחים יחסית.

SSD

יחידת אכסון מבוססת זיכרון. ללא חלקים נעים.

-

SATA III

16 מגה-בייט ומעלה

מהירות קריאה מדהימה (בדגמים מסוימים בלבד!), מהירות כתיבה סבירה, צריכת חשמל נמוכה. אינם מייצרים רעש. יחסי הנפח/מחיר עדיין לא נוחים.

RAID - פתרון/טכנולוגיה שהופכים בשנים האחרונות לזמינים יותר גם במערכות זולות. מדובר ביצירת "מערך" המציג 2 דיסקים קשיחים (או יותר – אך לפחות 2) כיחידת אכסון אחת ומאפשר תוך כדי כך להרוויח מהירות, שרידות או לעיתים שילוב של שתיהן. פתרון מאוד מומלץ במידה ותוכנת העריכה/עיבוד תומכת.

 • RAID-0 - דיסקים יוצגו ע"י הבקר למערכת ההפעלה כדיסק מהיר אחד שנפחו שווה לסה"כ גיגה-בייט על 2 הדיסקים. קריאה וכתיבה תבוצענה מ- 2 הדיסקים סימולטנית כך נהנה ממהירות קריאה/כתיבה כפולה ולצדה מסיכון כפול לאובדן מידע (תקלה טכנית בדיסק אחד תביא לאובדן גישה לכלל החומר). תצורה זו מומלצת עבור עמדות בהן דרושה גישה מהירה מאד לדיסק (קבצי וידיאו ללא דחיסה/HD/עריכות רבות) אך מחייבת, מהסיבות הנ"ל גיבוי על בסיס יומי.
 • RAID-1 הדיסקים יוצגו ע"י הבקר למערכת ההפעלה כדיסק אחד שנפחו שווה לסה"כ גיגה-בייט על דיסק אחד ולמעשה כ"מראה" (Mirror). בתצורה זו כל המידע "מגובה" כל הזמן ע"י הדיסק השני. תצורה זו מומלצת לעמדות בהן קיים צורך בגיבוי מתמיד ושרידות גבוהה אך אינו מספק שיפור ביצועים.
 • תצורות RAID נוספות מאפשרות שילוב של שיפור בשרידות ובמהירות אך דורשות יותר מ- 2 דיסקים. מערך RAID-5 למשל, משלב 3 דיסקים קשיחים (או יותר) לקבלת שילוב בין ביצועים משופרים לשרידות גבוהה.

זיכרון ומערכות הפעלה 32 / 64 ביט:

הזיכרון (RAM) משמש את המערכת לאחסון מידע באופן זמני. הוא מהיר באופן משמעותי מהדיסק הקשיח. כאשר למערכת ההפעלה דרוש יותר זיכרון RAM מכפי שמותקן במחשב היא תעשה שימוש בקובץ על הדיסק הקשיח על מנת להרחיב וירטואלית את הזיכרון (Virtual Memory) – תהליך שיאפשר המשך עבודה אך יביא להאטה ניכרת ובתהליכים מסויימים ל- "גמגום" בתהליכי העיבוד.

יעילות השימוש בזיכרון תלויה רבות בתוכנות ובמערכת ההפעלה. מערכות ההפעלה המודרניות מציעות תמיכה ב- 64 סיביות שהינה חיונית למיפוי נפחי הזיכרון הגדולים הדרושים להרצת פרויקטים ברזולוציות גבוהות הדורשות. האימפקט המרבי של יכולת ניצול הזיכרון בסביבת 64 ביט יתבטא עם שילוב נפחי זיכרון מעל 8 גיגה-בייט ובעבודה מול תוכנת התומכת בסביבת 64 סיביות. יש לזכור כי תוכנות 32 סיביות רבות יכולות לפעול בסביבת 64 (מצב "תאימות") אך יכולת מיפוי הזיכרון שלהן מוגבלת ל- 4 גיגה-בייט בהתאם ולכן לפני שנצייד את מערכת המחשב ב- 24 גיגה-בייט של RAM כדאי תמיד לוודא האם התוכנה מתאימה באופן מלא לסביבת 64 סיביות.

 

מערכת ההפעלה

ניצול זיכרון

התאמה ליישומי וידיאו

Windows 8 64 Bit

עד 192 גיגה-בייט בגרסאות Professional, Ultimate

עד 16 גיגה-בייט  בגרסת Home Premium

ניצול זיכרון יעיל.

Windows 7 64 Bit

עד 192 גיגה-בייט בגרסאות Professional, Ultimate

עד 16 גיגה-בייט  בגרסת Home Premium

התאמה טובה. ניצול זיכרון יעיל.

Mac OS X 10.6 ומעלה

עד 16 טרה-בייט

התאמה טובה. ניצול זיכרון יעיל.

Windows 8 32 Bit

עד 4 גיגה-בייט

אינה מומלצת.

Windows 7 32 Bit

עד 4 גיגה-בייט

אין המשך פיתוח. אינה מומלצת.

Windows XP 32 Bit

עד 4 גיגה-בייט

אין המשך פיתוח. אינה מומלצת.

Windows XP 64 Bit

עד 128 גיגה-בייט

אין המשך פיתוח. אינה מומלצת כלל.

אנו מציעים להתקין גרסת 64bit של Windows 7. חלק מהתוכנות דורשות תצורת Professional או Ultimate אך ברוב המקרים הציוד / תוכנה יפעלו היטב גם במערכת הפעלה מתצורת Home Premium שמהווה, למרות מגבלת ה- 16 גיגה-בייט שלה (ראה טבלה), פתרון אטרקטיבי בתקציב נמוך. נציין שוב את חשיבות בדיקת תאימות התוכנה, החומרה והפלאגינים - לפני התקנת מערכת הפעלה חדשה. גרסאות ישנות עלולות לא לפעול כשורה ואף לפגוע ביציבות המערכת.

בעת כתיבת שורות אלו Windows 8 עדיין אינה יכולה לזכות להתייחסות מקצועית עד התאמה מצד התוכנות השונות.

כרטיסי מסך:

2 חברות מרכזיות מייצרות מערכי שבבים לכרטיסי מסך - nVidia ו- ATI/AMD. כרטיסי nVIDIA השונים נהנים מתאימות רשמית כמעט לכל תוכנות העריכה בעוד שכרטיסי AMD / ATI מתאימים רשמית למס' מצומצם של תוכנות מקצועיות. גוף קירור פסיבי דרוש להקמת מערכת שקטה אך כמעט ואינו קיים עבור דגמים בהם משולב מעבד גרפי חזק כנדרש. יכולת חיבור של לפחות 2 מסכים מאפשרת שטח עבודה רחב יותר ומאפיינת היום כמעט את כל כרטיסי המסך. דגמים חדשים תומכים ב- 3 מסכים ויותר ומאפשרים להשתמש ביכולת זו לחיבור צג נוסף והקרנת וידיאו על מסך שלישי לצד 2 מסכי העבודה בתצורת "מוניטור במאי". אפשרות זו ניתנת להשגה גם ע"י שילוב ממיר פנימי / חיצוני אך הפתרון המשולב בכרטיס המסך עדיף.

כרטיסי מסך מסוגלים לשפר ביצועי Preview (צפייה בזמן עבודה) ולסייע ברנדור/ייצוא הפרוייקט. בתחום זה (להבדיל מתחום המעבדים למשל) לא קיים עדיין "תקן" שאומץ רשמית ע"י כל החברות ולכן מומלץ וחשוב לבדוק איזה דגמים של כרטיסי מסך מומלצים לשימוש ע"י יצרן התוכנה איתה מעוניינים לעבוד. במידה ומעוניינים לעבוד עם מס' תוכנות יש למצוא כרטיס מסך שיעמוד בתקן חוצה פלטפורמות והכוונה בד"כ לכרטיסים ממשפחת Quadro של nVIDIA.

עד השקת הדור ה- 5 של משפחת CS מאדובי, תוכנות העריכה עשו שימוש מועט יחסית ביכולות המעבד הגרפי (GPU) ואפילו התוכנות שדרשו כרטיסי Quadro ספציפיים כתנאי לפעילות תקינה דרשו למעשה תאימות ברמת הדרייבר ללא שימוש אמיתי ביכולות כנ"ל. Premiere CS5 הינה אם כן תוכנת העריכה הראשונה שמביאה כוח GPU משמעותי אל הטיימליין באמצעות מנוע Mercury מבוסס ממשק Cuda של nVIDIA ונחשבת פורצת דרך בשל כך. בעקבותיה נמצא את Vegas Pro של סוני.

 

דגם/סדרה

תאימות

הערות

סדרת Quadro של nVIDIA

תאימות מלאה (תלוית דגם) לרוב תוכנות ה- CAD, NLE, 3D

עמידה בתקנים תעשיתיים, יצור והרכבה מלאים במפעלי nVIDIA. תאימות מלאה (תלוית דגם) לרוב תוכנות העריכה המקצועיות. רמת איכות ואמינות אחידה.

סדרת GeForce של nVIDIA

תאימות מלאה (תלוית דגם) לרוב תוכנות ה- NLE. תאימות חלקית לרוב תוכנות CAD, 3D.

מגוון יצרנים והיצע רחב של דגמים מבוססי שבב זהה - יתרון: יחס עלות/תועלת גבוה יותר, ביצועים מצויינים (בשילוב נכון של תוכנה וכרטיס מיצרן טוב). חסרונות: מוצרים ברמות תפקוד ואמינות שונות.

סדרת FireGL ו- FirePro של AMD / ATI

תאימות מלאה ו/או חלקית למס' מצומצם של תוכנות מקצועיות. חוסר תאימות למס' רב של תוכנות

עדיף להמנע ברוב המקרים, אלא אם כן יצרן התוכנה מציין מפורשות אחרת.

סדרת Radeon של AMD / ATI

תאימות מלאה ו/או חלקית למס' מצומצם של תוכנות מקצועיות. חוסר תאימות למס' רב של תוכנות

עדיף להמנע ברוב המקרים, אלא אם כן יצרן התוכנה מציין מפורשות אחרת.

כרטיסי Matrox

תאימות לא רשמית חלקית למס' מצומצם של תוכנות מקצועיות. חוסר תאימות למס' רב של תוכנות. כמעט ואינם רלוונטיים יותר.

חלק מכרטיסי Matrox מציעים לעיתים פתרונות ייחודיים למצבים ספציפיים. יחד עם זאת במידה ולא מסתמכים על ניסיון קיים או מלווים ע"י איש מקצועי עדיף להמנע ברוב המקרים.

Intel Graphics HD

אין תאימות ברורה מצד היצרנים

מאיצים גרפיים מבית אינטל מגיעים מובנים במעבדים האחרונים. מומלץ לרכוש כרטיס מסך עצמאי לעבודה מקצועית ותאימות.

OpenGL - תקן מרכזי לתקשורת בין התוכנה למאיץ הגרפי. הדרישה המינימלית נכון להיום היא כרטיסים התומכים ב- OpenGL 2.0.

GeForce - משפחת כרטיסי המסך הביתיים / לגיימרים של nVIDIA. חלק גדול מתוכנות ה- NLE וה- CAD פועל היטב מול כרטיסים ממשפחה זו.

Quadro - משפחת כרטיסי המסך ה"מקצועיים" מבית nVidia. בפועל אין כל הבדל בין שבבי ההאצה הגרפית שמוטמעים במוצרי GeForce ו- Quadro והאחרונים חייבים את ייחוסם האצילי ליכולות ייחודיות ברמת הדרייבר (אם במילים אחרות - למגבלות על הדרייבר של משפחת GeForce בהתאם) שמספקות שיפור משמעותי בביצועים של תוכנות מסויימות, לעמידה בתקני חומרה, התחייבות לחיי מוצר ארוכים יותר ולאיכות QA גבוהה מאד שכן כרטיסי Quadro מיוצרים בלעדית ע"י nVIDIA במפעלי החברה. לאחרונה החלה nVIDIA לשלב בדגמי הקצה העליון של כרטיסי Quadro כמויות זיכרון מרשימות של 1.5 ו- 2 גיגה-בייט GDDR5.

כרטיסי מסך מובנים - רצוי להמנע משימוש בכרטיס מסך מובנה בתחנת העבודה. אף יצרן תוכנה אינו מציע תאימות להתקן מובנה.

קישוריות חיצונית (SD ,USB, FireWire, Thunderbolt, eSATA)

פרוטוקול

תפקיד

הערות


Firewire 1394 A/B 400/800

דגימה מהתקני DV, חיבור דיסקים קשיחים חיצוניים.

מתאים לעבודה בזמן אמת עם פרויקטים פשוטים יחסית (SD לדוגמה). גשר Firewire של Texas Instruments נחשב ברוב המקרים כבעל התאימות הרחבה ביותר לממשקים מקצועיים.


USB 2.0

חיבור דיסקים קשיחים חיצוניים.

הממשק הנפוץ והזמין ביותר. מתאים לעבודה בזמן אמת עם פרויקטים פשוטים יחסית (SD לדוגמה).


e-SATA

חיבור דיסקים קשיחים חיצוניים.

מהיר יותר מ- USB2 ומ- 1394. פרוטוקול אמין ויציב בדיוק כמו דיסק פנימי

USB 3.0

חיבור דיסקים קשיחים חיצוניים.

התקן המודרני הנפוץ ביותר והאפקטיבי ביותר. e-SATA יציע עדיין יתרון במהירות התגובה ובהעברת קבוצות גדולות של קבצים קטנים.

Thunderbolt

חיבור התקנים שונים

מציע את רוחב הפס הטוב ביותר. עם זאת התקן אינו נפוץ מספיק ועלויות ממשקים עבורו עדיין גבוהות ביחס לחלופות ולכן הוא אינו מומלץ.

SD/eMMC

מדיה למצלמות דיגיטליות שונות

עבור מצלמות מומלץ לבחור ב Class המהיר ביותר. עבור עבודה בשלבי עריכה מומלץ להעביר את חומר הגלם למדיה אחרת

הערות נוספות לגבי רכיבים שאינם רכיבי ליבה

 • קירור שקט- מחשב עריכה רועש פוגע באיכות סביבת העבודה ובריכוז. הרעש נגרם ע"י יחידות קירור אקטיביות שפועלות במאמץ גבוה כדי לשמור על טמפרטורת עבודה. מומלץ לבחור במאווררים שקטים ויעילים וברכיבים מקוררים פאסיבית ככל שניתן.
 • מארז - מומלץ לבחור במארז בעל עובי דופן של 0.6 מ"מ לפחות, מוגן מקרינה אלקטרומגנטית ובעל מאווררים שקטים בדיאמטר גבוה (130~120 מ"מ). חשוב לשים לב למס' הדיסקים הקשיחים שהמארז יכול להכיל ללא פשרות על זרימת האוויר. במידה ודרושים יותר מ- 3 דיסקים קשיחים פנימיים יש לבחור מארז בתשומת לב למפרצי הדיסקים הקשיחים ולאפשרויות הקרור. בניגוד לנהוג לחשוב, המארז עצמו אינו מייצר רעש ואינו אמור לבלום רעש. מערכת שקטה מושגת ע"י מזעור כמות הרעש שהרכיבים מייצרים מלכתחילה.
 • ספק כוח- כדי להמנע ממחקרים ארוכים בתחום ספקי הכוח מומלץ לבחור ספק בהתאם לדרישות ההספק של מחשב העריכה (ככלל אצבע - 500W למערכות פשוטות וכ- 750W למערכות מורכבות יותר) והעומד בתקן 80Plus המיועד להבטיח רמת מינימום של יכולות מסויימות. לצד ההספק ותו התקן מומלץ במידת האפשר לבחור דגם שקט ככל האפשר.

בהצלחה!

Copyright © 2010~2013 PCPower

כל הזכויות שמורות. אין לצלם, להעתיק ו/או לעשות שימוש פומבי כלשהו בחומר ללא אישור.

http://www.pcpower.co.il שירות ייחודי לעורכים, אנימטורים ואפטריסטים