חפש במאגר הידע
כיצד לבחור מקלדת שליטה לאולפן הביתי?
26 באוק׳ 2014 מאת פיסי פאוור

איזו מקלדת שליטה מומלצת עבורכם? איזו מקלדת שליטה מתאימה למתחילים? קראו עוד על נקודות מנחות בבחירת מקלדת שליטה למוסיקאים תקליטנים ו/או יוצרים באולפן הביתי.

מידי (Musical Instruments Digital Interface - MIDI), היא שפה מוסכמת המיועדת לייצג צלילים, מאורעות ומאפיינים מוסיקליים כפקודות. אותות המידי דומים לתוים "המסורתיים" אך נוצרו לשם הפעלה ותכנות של כלים אלקטרוניים או מחשבים.

מקלדות השליטה אם כן, אינן כלי נגינה עצמאי אלא שלט רחוק בסיסי או מתקדם (בהתאם לדגם), המפיק פקודות מידי באמצעותן ניתן להפעיל באופן אינטואיטיבי ונוח כלי נגינה וירטואליים מסוגים שונים. ננסה להסביר את התפקידים והיכולות של מקלדת השליטה באולפן הביתי וכך לסייע לכם להבין בקלות יחסית איזה דגם של מקלדת שליטה דרוש לאולפן הביתי או לעמדת ההפקה שלכם.

מס' הקלידים/אוקטבות. מס' הקלידים הינו המאפיין הכי חשוב של מקלדת השליטה, הוא קובע את רוחבה הפיזי של המקלדת, את מס' האוקטבות (12 קלידים / חצאי טונים לאוקטבה) ואת התאמתה העקרונית למשימות ספציפיות עבורן היא נדרשת. קיימות ארבע מידות נפוצות במיוחד:

  1. 25 קלידים (2 אוקטבות).

  2. 49 קלידים (4 אוקטבות).

  3. 61 קלידים (5 אוקטבות)

  4. 88 קלידים (מקלדת מלאה).

מקלדות 25 קלידים פופולריות מאד בקרב מוסיקאים בדרכים ותקליטנים,  שבמרבית המקרים מיעדים אותן לנגינה של קטעים במנעד (טווח צלילים) צר, ליינים במוזיקה אלקטרונית, הטרגה של דגימות/לופים ושליטה באפקטים שונים. היא כמובן פחות מתאימה לנגינה קלאסית ולכן מייחסים חשיבות רבה למאפיינים כמו מידות קומפקטיות ומשקל נמוך.

מקלדות 49 קלידים נמצא לרוב באולפנים ביתיים. מצוקת שטח פנוי על שולחן העבודה קיימת כמעט בכל אולפן ביתי אך למרות זאת כאן כבר פחות נוח להסתפק במקלדת מיני וברוב המקרים נדרשת היכולת לנגן קטעים במנעד רחב יותר. הן מתאימות מאד למוסיקאים שקלידים אינם הכלי המרכזי עבורם אך עדיין דרוש להם מנעד לנגינה במספר ידיים / תפקידים מורכבים יותר.

אולפנים ביתיים של פסנתרים / קלידנים אשר בהם מקלדת השליטה היא המקלדת היחידה (כלומר אין ברשותם פסנתר וכד'),  יתקשו בד"כ להסתפק ב- 49 קלידים ויבחרו בדגמים בעלי 61 או 88 קלידים הדרושים להם לנגינת קטעים ותפקידי קלידים מורכבים יותר.

מקלדת בעלת 88 קלידים הינה למעשה מקלדת פסנתר מלאה וברוב המקרים מתאימה לפסנתרנים בלבד כתחליף פסנתר רגיל/חשמלי. הן תופסות מקום רב וכבדות יחסית אך מאפשרות נגינה במנעד רחב בנוחות וללא שימוש בבקרי Transpose.

מנגנון הקלידים. ההבדל העיקרי בין קלידי פסנתר ובין אלה במקלדת שליטה סטנדרטית הינו משקלם והאופן בו הם מגיבים ללחיצת האצבעות. קלידי הפסנתר עשויים מחומר מלא וצפוף,  הם כבדים יותר ומחוברים למנגנון הפטישים של הפסנתר. תכונות אלה מעניקות להם קפיציות ייחודית, חשובה מאד לפסנתרנים שמתקשים ובצדק, לנגן בלעדיה תפקידי פסנתר. קיימים דגמים מסויימים של מקלדות שליטה, בד"כ בעלות 88 קלידים,  בהן משולבים קלידים מלאים (זהים במשקלם לקלידי פסנתר), המחוברים אל מנגנון פטישים פנימי ממש כמו בפסנתר. מקלדות שליטה כאלה מצליחות להעניק לפסנתרן תחושה זהה לזו שמתקבלת בעת נגינה על פסנתר רגיל. סוג "כלאיים" שקיים בחלק מהמקלדות הוא Semi-Weighted, אלו הם קלידים מלאים אך רכים יותר מהקלידים המלאים (השקולים) של פסנתר.

רגישות למגע. חיישני קירבה במקלדות השליטה השונות הרגיש לעוצמת הלחיצה (Velocity) ורמת הדיוק משתנה בין החברות והדגמים השונים. נגנים רבים מוצאים כי תפקידי נגינה מסוימים קלים יותר לנגינה על קלידים כבדים ולעומת זאת ישנם תפקידים בהם המשקל הכבד של הקלידים יכול להגביל בדינמיקה, במיוחד לאלו שלא רגילים לקלידים אלו. פיצ'ר נוסף הקיים בחלק מהמקלדות הוא מנגנון After Touch המוסיף רגישות ללחץ משתנה לאחר הלחיצה על הקליד ומספק יכולת הבעה יוצאת דופן לתפקידים שונים בשימוש מול VSTi התומכים באפשרות זו.

גלגלי PitchBend וModulation. כיום, מרבית המקלדות מציעות את שני הגלגלים האלו. בחלק מהמקלדות הקומפקטיות נמצא זוג כפתורים ייעודיים במקום הגלגל המסורתי. ברמה הבסיסית שניהם שולחים פקודות מידי מוגדרות מראש (midi cc) וברוב המקרים הם מוגדרים לשלוט על אותה הפונקציה בתוכנה. שינוי רמת הפיץ' וכדו' צריכה להתבצע ברמת התוכנה ולא קשורה בכלל למקלדת. ההבדל בין המקלדות יתבטא באיכות ונוחות הגלגל, חוזק הקפיץ המחזיר למיקום האמצע (בפיצ'בנד בלבד) וקיום קפיץ לגלגל המודולציה.

כניסות ויציאות MIDI, Sustain, Expression ועוד. כניסה לפדאל Sustain נוכל למצוא ברוב המוחלט של המקלדות. פדאל זה בדרך כלל שולח פקודת MIDI של On/Off ש"מחזיקה" את הצליל. בחלק מה- VSTi ניתן לשלוט על ארטיקולציות שונות או אפילו שליטה על מספר רמות של ססטיין (יש לבדוק תאימות של כל הרכיבים). גם פדאל Expression שולח פקודת מידי מוגדרת, ואף הוא ניתן לתכנות ושימוש במגוון צורות כמו ווליום, אפקט WahWah או Breathe Control - הכל לפי מגבלות ה- VST שבשימוש. יציאת MIDI תהיה שימושית לשימוש עם המקלדת מול סינטיסייזר חיצוני, מודול או במחשב בו כל כניסות הUSB תפוסות. לפעמים נעדיף להשתמש ביציאת ה- MIDI כדי להשתמש בכניסה שבכרטיס הקול שבמקרים מסוימים היא יותר יציבה ומדויקת מחיבור דרך USB.

לחצנים, כפתורים סיבוביים, זחלנים וכריות רגישות למגע (או בקיצור: נובים סליידרים ופאדים), תוכנה ואפשרויות מיפוי. מלבד/בנוסף לשימוש בקלידים לצורך "נגינה רגילה" על הכלים הוירטואלים השונים, יש למקלדת השליטה תפקיד חשוב נוסף והוא לשמש כתחליף ידני ואינטואיטיבי למקלדת ועכבר המחשב לצורך שליטה בבקרים הוירטואליים השונים של האפקטים, הפלאגינים וכלי הנגינה מבוססי התוכנה כגון עוצמה (ווליום), אפנון (מודולציה), מסננים (פילטרים), מתנדים (אוסילטורים) ועוד. לצורך זה מצוידים דגמים רבים של מקלדות שליטה, בנוסף לקלידים, במגוון רחב של לחצנים, זחלנים, כפתורים סיבוביים, ופאדים, בהם ניתן להשתמש גם בעת נגינה/הופעה וגם לצורך "הקלטה" של ערוצי אוטומציה לשילוב בפרויקט אולפני. חלק ממקלדות השליטה מסופקות עם קבצי הגדרות מוכנים (פריסטים)/תוכנת מיפוי ייעודית לשליטה על המיקסר הראשי ויחידת ה- Transport של תוכנות הפקה מוכרות ועל הבקרים הראשיים של אפקטים פופולריים שונים ודגמים פשוטים יותר דורשים הגדרה ידנית חד-פעמית אך בשני המקרים נשיג תחושה מדויקת של עבודה על "ברזלים" למרות שלמעשה כל הפעולות מתבצעות מול תוכנה. לחובבי הסינטים שביננו השימוש בשלל הפקדים הוא בשורה של ממש בזכות ההקצאה הנוחה בשליטה על LFO, שליחות שונות ומיתוגים - שוב, הכל במסגרת מגבלות התוכנה בה משתמשים. הפאדים הרגישים מאפשרים שימוש בפקודות מתוכנתות מראש או הטרגת תופים בצורה נוחה בזכות גודלם הפיזי. גם כאן ניתן למצוא  רגישות לעוצמת הלחיצה להבעה מדויקת ולא "משעממת" של התפקיד.

תקציב ופרקטיקה. לאחר שהסברנו את כל הפיצ'רים הקיימים במקלדות השליטה השונות, צריך לבחור...
אין מקלדת מושלמת. לכל שימוש ולכל נגן יש את ההתאמה שלו. הנגן צריך לשאול את עצמו: האם אני צריך מקלדת סופר ניידת? כזו שתכנס בקייס של הלפטופ? או אולי צריך מקלדת פסנתר מלאה עם 88 קלידים? משהו באמצע? קלידים במשקל מלא או רגיל? צריך יציאת MIDI? כניסת Expression? כמה חשובה לי השליטה על המיקסר והפלאגינים השונים דרך המקלדת? והאם הפאדים יעזרו לי או שהם רק ינפחו את הגודל הפיזי של המקלדת?

כפי שצויין מספר פעמים, למקלדת השליטה אין כל השפעה על איכות האודיו המוקלט/ המושמע. תפקידה הוא רק להעביר בצורה מדויקת את התווים והפקדים שנוגנו - לתוכנה במחשב או לסינטי הנשלט. רשימת השאלות תוכל לסייע בצמצום האפשרויות ובחירת במקלדת או במקלדות השליטה האופטימליות לפי השימוש והצרכים.


שאלות שעשויות לסייע בבחירה. הוספנו מס' שאלות בהתאמה לנושאים שנסקרו, והן תסייענה לכם בבחירה נכונה של מקלדת השליטה מתאימה בדיוק בשבילכם:

האם אתם יודעים/לומדים/מתכוונים ללמוד לנגן? תשובה שלילית על שאלה בסיסית זו, משמעה שאין טעם מבחינתכם להשקיע במקלדת שליטה המצוידת בקלידים איכותיים במיוחד או במקלדת שליטה מרובת אוקטבות שכן סביר להניח שמקלדת השליטה תשמש בעיקר לנגינה של תפקידים פשוטים וקצרים יחסית, כאלה שניתן לבצע בקלות יחסית גם בעזרת קלידים בסיסיים (יוצא מן הכלל מצב בו אתם מקימים אולפן ובכוונתכם לארח בו נגנים נוספים מלבדכם).\

האם אתם נוסעים לעיתים קרובות וצריכים לקחת לקחת אתכם את מקלדת השליטה? אם התשובה חיובית, זכרו שכל מקלדת שליטה בעלת יותר מ- 25 קלידים תהיה גדולה מכדי להכנס למזוודה ויידרש עבורה תיק נשיאה נפרד. לשם השוואה, אורכה הממוצע של מקלדת שליטה בעלת 25 קלידים יהיה כ- 45 ס"מ בעוד שאורכה הממוצע של מקלדת שליטה בעלת 49 קלידים יהיה כ- 75 ס"מ. להתאמה לנסיעות תכופות מומלץ אם כן לבחור בדגם בעל 25 קלידים.

האם דרושה לכם תחושה זהה לפסנתר אמיתי לצורך נגינת קטעי פסנתר? אם התשובה חיובית יהיה עליכם לבחור באחת ממקלדות השליטה המיועדות לתת תחושה "פסנתרית" כלומר מצוידות בקלידים שקולים ובמנגנון פטישים פנימי. חשוב לזכור כי מקלדות אלה, כולן בעלות 88 קלידים כלומר אורכן הממוצע הינו כ- 1.5 מטר ועליכם לוודא כי באפשרותכם למקם מקלדת שליטה ברוחב כזה באולפן.

האם הפרויקטים הממוחשבים שלכם כוללים ערוצי אוטמציה רבים? במידה וכן האם הקלטת האוטומציה באמצעות בקרים פיזיים נוחה/עדיפה מעבודה בעזרת מקלדת ועכבר המחשב? אם התשובה חיובית, בחרו בדגם שמציע מגוון של בקרי שליטה מלבד הקלידים, וכמו כן נסו לאתר דגם שמגיע עם מס' גדול ככל האפשר של הגדרות מוכנות (פריסטים) עבור כלים וירטואליים ופלאגינים בהם אתם משתמשים. לעומת זאת אם המקלדת מיועדת לנגינה בלבד תוכלו להסתפק בדגמים המצוידים בבקרים בסיסיים (Pitch, Modulation וכו') שמחירם בד"כ נמוך משמעותית.

האם יש ברשותכם סינטיסייזרים ללא מקלדת (מודולים) בהם תרצו לשלוט באמצעות מקלדת השליטה? דגמים חדישים יחסית של מודולים מצוידים בממשק MIDI USB מתקדם כך שניתן לנתב אליהן אות מידי בתיווך המחשב גם ממקלדת שליטה שמציעה חיבור USB בלבד אך אם המודול שלכם מצויד בממשק MIDI קונבנציונאלי (5 DIN) מומלץ לבחון דגמי מקלדת שליטה שמצוידים גם בכניסה ויציאה בחיבור כזה. קריטריון זה אינו קריטי משום שניתן לרכוש ממשק מידי נפרד נוסף לצורך חיבור מודולים וכלי MIDI נוספים למערכת.